fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Usuwanie tatuażu i zabrudzeń skóry za pomocą lasera jako alternatywa dla ingerencji chirurgicznej.


Kiedyś jedyną metodą pozbycia się niechcianego tatuażu było jego chirurgiczne wycięcie. Niestety metoda ta łączyła się z powstaniem trwałych i widocznych blizn. Na szczęście z pomocą przychodzi współczesna medycyna estetyczna.
Obecnie tatuaże profesjonalne, nieprofesjonajne, kosmetyczne np. makijaż permanentny oraz powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia można usunąć za pomocą lasera. Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż metody tradycyjne. Laser eliminuje ryzyko infekcji, które jest dość wysokie przy metodach tradycyjnych oraz co jest niezwykle ważne, zmniejsza do minimum możliwość powstania blizn w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

Jak działa laser?

Usunięcie barwnika ze skóry jest możliwe za pomocą różnych systemów laserowych. Do obecnego standardu należą przede wszystkim lasery z tzw. Q-switch-em dającym bardzo krótki impuls o dużej energii. Warstwa skóry, w której umieszczony jest barwnik, absorbuje światło emitowane przez laser. Pod wpływem działania wysokoenergetycznych impulsów pigment oraz komórki w których się on znajduje ulegają zniszczeniu, a następnie są wchłaniane przez układ odpornościowy organizmu.
Laser skutecznie usuwa tatuaże wykonane czarnym lub ciemnoniebieskim barwnikiem oraz niektóre odcienie czerwonego. Odcienie trudne do usunięcia to pomarańczowy, żółty, różowy oraz kolory pastelowe. Odcienie praktycznie niemożliwe do usunięcia to zieleń i turkus.

Przebieg zabiegu

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Podczas zabiegu odczuwalny jest dyskomfort porównywalny do bólu po strzelaniu gumką w skórę. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od osobniczej wrażliwości skóry. Zabieg trwa od 10-30min., w zależności od powierzchni zabiegu. Należy uwzględnić jeszcze ok. 60 min na znieczulenie oraz na chłodzenie po zabiegu od kilku do max 45 min. Po zakończeniu działania lasera obszar zabiegowy smarowany jest specjalną maścią z antybiotykiem i nakładany jest opatrunek.

Ile zabiegów należy wykonać?

Usuwanie tatuaży w jednym zabiegu jest przeważnie niemożliwe. Liczba koniecznych zabiegów zależy od koloru lub ilości występujących kolorów, wielkości, gęstości barwnika jego głębokości oraz indywidualnej reakcji na laser. Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego względnie 90%-owego usunięcia 3-6 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają 6-8 zabiegów. Z każdą procedurą tatuaż blednie, ale czasami nawet po skończonej serii zabiegów niewielka ilość barwnika pozostaje w skórze i zarys tatuażu może być również widoczny. Pomiędzy zabiegami powinna być 4-8 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu.

Po zabiegu

Strzały lasera powodują delikatne powierzchowne uszkodzenia naskórka, które szybko się goją. Po kilku dniach drobne strupki odpadają odkrywając zaczerwieniony naskórek, który należy chronić przed słońcem (w razie konieczności kremem z wysokim faktorem). Istnieje bardzo niewielkie ryzyko powstania blizn z wyjątkiem przedwczesnego zrywania strupków i ewentualnej infekcji. Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu zabiegu. W większości przypadków zanikają one w czasie 1-3 lat po zabiegu. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

Przeciwwskazania

Laserowe usuwanie tatuaży jest powszechnie uważane za bezpieczną metodę zabiegową. Niemniej jednak nie powinno być ono stosowane w przypadku:

  • skóry ze skłonnościami do powstawania blizn
  • chorób tkanki łącznej
  • przyjmowania leków światłouczulających
  • skóry bardzo ciemnej

 

* Aktywna opryszczka oraz każdy stan zapalny organizmu jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu


Zabieg wykonuje:

  1. Agnieszka Koczynasz
    lek. med.
    Agnieszka Koczynasz
  2. Izabela Mlynarczyk
    lek. med.
    Izabela Młynarczyk

Zobacz: