fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała. Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły te są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniach, stopach i pod pachami. Wiele czynników może wywoływać prawidłowe wydzielanie potu. Te same czynniki wyzwalają nadmierną potliwość - jedyną różnicą jest ilość potu.

Leczenie nadpotliwości jest kilkustopniowe i obejmuje leczenie miejscowe, ogólne i chirurgiczne. Lekami pierwszego rzutu są zawiesiny lub roztwory zawierające formalinę, kwas borowy, kwas salicylowy oraz chlorek glinu. Na rynku dostępne są gotowe dezodoranty (maskują zapach potu i zapobiegają namnażaniu się bakterii rozkładających pot) oraz antyperspiranty (hamują wydzielanie się potu przez gruczoły potowe).

Oprócz produktów dostępnych w sklepach kosmetycznych, warto sięgnąć po apteczne antyperspiranty (Etiaxil, Antidral, Driclor). Zawierają one zwiększoną zawartość chlorku glinu, przez co blokują ujścia gruczołów potowych. Produkty przeznaczone do walki z nadpotliwością występują w postaci spray'u, kulki lub w kremie, co pozwala je aplikować na dłonie, stopy oraz plecy. Należy jednak zachować ostrożność, by nie nabawić się podrażnień. Co pewien czas powinno się zrobić przerwę lub aplikować je rzadziej, aby nie przyblokować zbytnio gruczołów potowych, bo to może grozić stanem zapalnym.

W terapii ogólnej wykorzystuje się głównie leki uspokajające leki antycholinergiczne napary z ziół np. herbatka z szałwi, krople ziołowe oraz leki homeopatyczne. Nie przynoszą one jednak zbyt dużych efektów, a często mogę doprowadzić do wystąpienia działań ubocznych. W leczeniu nadmiernej potliwości stosuje się również zabiegi chirurgicznego usunięcia gruczołów potowych, sympatektomii oraz zniszczenia gruczołów potowych przy użyciu lasera CO2. Zabiegi te stanowią jednak duże ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Tradycyjne leczenie jest trudne i mało skuteczne. Zawiesiny i roztwory stosowane miejscowo, od których najczęściej rozpoczyna się leczenie nadmiernej potliwości czy leki zażywane ogólnie, często nie przynoszą żadnego efektu. Stosując te środki, można oczekiwać dobrego efektu jedynie wśród osób, u których objawy występują w krótkich przedziałach czasu, a stopień ich nasilenia jest niski. Zabiegi chirurgiczne i sympatektomia z kolei obciążone są licznymi działaniami niepożądanymi. Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością - jest leczenie BOTOX-em.

Przy radzeniu sobie z tymi dolegliwościami polecamy:

  1. Leczenie nadpotliwości