fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Laserowe odparowanie zmiany skórnej za pomocą lasera w znieczuleniu miejscowym bez ryzyka zakażenia.


Usuwanie narośli skórnych – laser CO2

Zabieg polega na odparowaniu zmiany skórnej za pomocą lasera CO2 w znieczuleniu miejscowym. Zastrzyk znieczulający powoduje chwilowe uczucie pieczenia i rozpierania, później zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Drobne zmiany takie jak np. brodawki płaskie usuwane są bez znieczulenia – wtedy pacjent odczuwa punktowe pieczenie. Po zabiegu na skórze pozostaje niewielka ranka, na który nakleja się jałowy opatrunek. W części przypadków opatrunek nie jest konieczny.

Wskazania

  • brodawki wirusowe
  • włókniaki

Skuteczność

Laser działa bezkrwawo i bezstykowo, co eliminuje możliwość zakażenia w czasie zabiegu. Zmiana usuwana jest pod kontrolą wzroku w całości, niemniej jednak w niektórych przypadkach (szczególnie przy naroślach pochodzenia wirusowego) zabieg trzeba powtórzyć.

Następstwa po zabiegu

Miejsce po zabiegu goi się zwykle w ciągu 2-3 tygodni. Może występować niewielka bolesność i zaczerwienienie wokół strupka. Po odpadnięciu strupka powstaje delikatny zaróżowiony naskórek, który w miarę upływu czasu przyjmuje kolor otaczającej skóry. W zależności od wielkości i głębokości zmiany ranka goi się bezbliznowo lub z pozostawieniem płytkiego zagłębienia albo odbarwienia w miejscu leczonym. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym istnieje możliwość zakażenia ranki – można to ryzyko zminimalizować stosując się dokładnie do zleceń lekarza. U osób z tendencją do nieprawidłowego gojenia może powstać przerosła blizenka – keloid. Należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia dalszych działań terapeutycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka pozostawienia trwałych śladków. W razie podejrzenia o zmianę złośliwą wykonuje się wycięcie metodą tradycyjną z następowym badaniem histopatologicznych. Wiąże się to z pozostawieniem blizny pooperacyjnej.

Środki ostrożności i pielęgnacja po zabiegu

Aby uniknąć niepożądanych następstw należy bezwzględnie zastosować się do wskazówek lekarza, a w szczególności:

  • rzetelnie opisać proces rozwoju zmiany
  • przedstawić znane podobne przypadki w rodzinie oraz przypadki chorób nowotworowych
  • opisać dotychczasowe postępowanie, leczenie i jego wyniki
  • zgłosić lekarzowi przyjmowanie jakichkolwiek lekarstw, gdyż niektóre z nich mogą powodować reakcje fotouczulające
  • w czasie zabiegu nie patrzeć na promienie lasera i pole operacyjne gdyż może to spowodować nieodwracalne konsekwencje okulistyczne. Nie wolno otwierać oczu w czasie zabiegu
  • w pielęgnacji pooperacyjnej ważne jest utrzymanie ranki w czystości – częste mycie woda i mydłem oraz przemywanie płynem dezynfekcyjnym – np. Hospisept, spirytus (ale nie salicylowy)
  • w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań zgłosić się do lekarza prowadzącego
  • nie stosować „na własną rękę” żadnych nie zaleconych środków i metod leczenia (zasypek, maści itp.). W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym
  • przeciwwskazane jest również opalanie miejsca po zabiegu przez co najmniej 4 tygodnie
  • wskazana jest kontrola po ok. 1-2 miesiącach po zabiegu

 

* Aktywna opryszczka oraz każdy stan zapalny organizmu jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu


Zabieg wykonuje:

  1. Robert Schwarz
    lek. med.
    Robert Schwarz

Zobacz: